Jak zmniejszyć strach i lęk?

Jak zmniejszyć strach i lęk?

Strach i lęk utrudniają życie

Strach i lęk pojawiają się z różnych powodów. Boją się ludzie, boją się zwierzęta. Nieraz lęki mają podłoże racjonalne, ale fobia jest lękiem przed sytuacją, która realna nie jest. Obecnie takie lęki trafiają się coraz częściej – jedni boją się otwartych przestrzeni, inni mają lęk przed zamkniętą przestrzenią, boją się panicznie pająków, myszy czy szczurów. Lęk może pojawić się zawsze i jest uczuciem, które sprawia problemy. Przytłaczający, irracjonalny strach ma podłoże psychiczne i jest objawem choroby, depresji czy innych stanów nienaturalnych.

Boją się dzieci oraz dorośli

Lęk odczuwają dzieci oraz osoby dorosłe. Przytłaczający strach obecny non stop jest problemem. Dzieci czasami boją się ciemności i śpią przy włączonym świetle. Jest to na pewno stresująca sytuacja. Nagłe napady strachu to ataki paniki. Połączone są one z kołataniem serca, poceniem się, drżeniem rąk, bólem w klatce piersiowej, nudnościami, zawrotami głowy, bólem brzucha, dreszczami, uderzeniami gorąca. Jest to bardzo kłopotliwe i trudne odczucie. Ataki tego rodzaju są nagłe, poziom lęku rośnie coraz bardziej.

Fobie są kłopotliwe

Fobie to strach przed zwierzętami, owadami, krwią, ukłuciem igłą, lekarzem i wieloma innymi sytuacjami. Jest to typowe, wiele osób ma różne lęki. Zdarza się na przykład dentofobia, czyli lęk przed dentystą, który jest bardzo wyrazisty. Pacjent boi się dentysty zanim ten do niego podejdzie. Taki lęk można jeszcze rozumieć – dentysta kojarzony jest z bólem i wiele osób boi się tego lekarza. Część panów obawia się pobierania krwi, a sam widok igły sprawia, że prawie mdleją. Z fobiami można walczyć, ale wymaga to czasu i porady terapeuty. Zdarzają się lęki przed lataniem, windą czy pływaniem. Są to tak zwane lęki sytuacyjne, na które cierpi bardzo wiele osób. Obawa przed awarią windy jest bardzo częstym objawem takiej fobii. Silne lęki oraz fobie mogą zaburzyć codzienne funkcjonowanie, co jest bardzo częstą sytuacją. Nie warto zatem tłumić takich lęków samodzielnie, lepiej jest przepracować je ze specjalistą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *