Choroba dwubiegunowa to problematyczne schorzenie
Jest to choroba trudna, oznacza przeplatające się ze sobą epizody depresji oraz manii, czyli na przemian smutek oraz euforię. Choroba dwubiegunowa pojawia się najczęściej u osób mających 20-30 lat, a trwa przez całe życie i musi być nieustannie leczona. Bez zażywania leków nie ma mowy o dobrym samopoczuciu. Mania to poczucie, że osoba chora może wszystko osiągnąć – jest zdolna, ma potencjał, nie musi jeść, nie musi spać, może zdobyć każdy szczyt oraz osiągnąć każdy sukces. Po epizodach manii przychodzi depresja, czyli apatia, bezwolność, brak chęci do działania. Życie z chorym na chorobę dwubiegunową to jak nieustanny rollercoaster – raz góra, raz dół, nic pośredniego. Choroba dwubiegunowa jest bardzo męcząca, ale można ją stłumić i wyciszyć stany ekstremalne.
Jakie są przyczyny choroby dwubiegunowej?
Choroba pojawia się nagle. Mogą cierpieć na nią dorośli, może wystąpić także u dzieci. Czynniki genetyczne, stres, nadużywanie alkoholu oraz narkotyków także może wywołać to schorzenie. Im szybciej choroba zostanie zdiagnozowana, tym szybsze będzie jej leczenie. Konieczna jest diagnoza, pomoc lekarza i farmakoterapia. Wsparcie pacjenta przez rodzinę również jest bardzo ważne. Depresja może być połączona z zaburzeniami pamięci. Obniżenie nastroju i niechęć do działania są bardzo wyraźne. Dobra diagnoza lekarska pozwala szybko podjąć leczenie i ustabilizować samopoczucie każdego pacjenta. Jeśli rodzice cierpią na taką chorobę to dziecko także może na nią zachorować. Nie ma jednak żadnej gwarancji, że tak się stanie. Istnieje 75 procent prawdopodobieństwa, że dziecko ojca lub matki z chorobą dwubiegunową także zapadnie na to trudne schorzenie. Hipomania to podejmowanie się zadań, które nie zostają ukończone. Nieraz jest tak, że chory ma stany depresji oraz hipomanii. Diagnoza tej choroby nie jest łatwa, ale dobry specjalista potrafi szybko postawić trafną diagnozę i doprowadzić do leczenia chorego na chorobę dwubiegunową.
Jestem Ewa, mam 32 lata i jestem copywriterką na stronie Polonijni. Moje zainteresowania koncentrują się wokół szeroko pojętego zdrowego stylu życia. Uwielbiam biegać, trenować jogę i eksperymentować w kuchni, tworząc zdrowe i smaczne potrawy. Moje pasje skupiają się również na literaturze i pisaniu. Zawsze staram się przekazywać czytelnikom inspirujące treści i wskazówki dotyczące zdrowia i dobrego samopoczucia. Jestem podekscytowana, że mogę dzielić się moją wiedzą i pasją z innymi na naszej stronie.