Jak można się pozbyć wody z ucha?

Jak można się pozbyć wody z ucha?

Każdemu może się zdarzyć zalanie ucha wodą. W czasie czynności higienicznych, kąpieli na świeżym powietrzu czy w basenie o zalanie narządu słuchu nie jest trudno. Nie zawsze woda z ucha samoistnie wypływa – często powoduje nieprzyjemne objawy oraz pogorszenie słuchu. Na szczęście są sposoby na to, by pozbyć się wody z ucha i to bez konieczności wizyty u lekarza.

Woda w uchu – jakie są objawy?

Nie zawsze zalanie ucha jest świadome. Może nastąpić podczas kąpieli, jednak uciążliwe objawy nie występują od razu, a np. po kilku godzinach, kiedy nawet niewielka ilość wody spłynie głębiej do kanału słuchowego. Do charakterystycznych objawów należy pogorszenie słyszenia, uczucie przytykania się ucha czy nawet dolegliwości bólowe. Konsekwencją wody nagromadzonej w przewodzie słuchowym może być rozwój miejscowego stanu zapalnego, któremu towarzyszy miejscowy ból, podwyższona temperatura ciała, bolesność odczuwana również przy zewnętrznej części narządu słuchu. Niekiedy woda samoistnie wypływa z kanału słuchowego, jednak jeśli objawy utrzymują się przez co najmniej kilka dni to warto zastosować środki miejscowe do higieny uszu lub skonsultować się z lekarzem. Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej geers.pl.

Domowe sposoby na odetkanie ucha

Istnieją metody domowe, dzięki którym można pozbyć się wycieku wody z ucha. Jedna z nich polega na wytworzeniu w uchu ciśnienia, dzięki czemu woda może wypłynąć, jeśli nie znajduje się głęboko w kanale słuchowym. Należy zatkać ucho dłonią i w takiej pozycji chwilę wytrzymać. Można również przechylić głowę, tak by z zatkanego ucha ułatwić ewentualny odpływ wody lub…skakać z przechyloną głową na jednej nodze. Może się to wydawać śmieszne, jednak takie metody mogą pomóc. Wyrównanie ciśnienia w uchu można uzyskać np. podczas ziewania, które również może ułatwić odpłynięcie wody z ucha.

Gdy domowe sposoby nie pomagają

Kiedy domowe sposoby nie przynoszą zamierzonego rezultatu, a uczucie przytykania ucha nadal przeszkadza, warto sięgnąć po aerozole i krople przeznaczone do codziennej higieny uszu. Zazwyczaj takie produkty posiadają składniki na bazie olejów, których zadaniem jest zmiękczanie i rozpuszczanie woskowiny mogącej utrudniać odpłynięcie wody z ucha. Kiedy preparaty dostępne bez recepty nadal nie pomagają, warto skorzystać z konsultacji lekarskiej. Możliwe, że w uchu rozwinął się stan zapalny i konieczne będzie zastosowanie miejscowych środków przeciwzapalnych czy nawet antybiotyków. Wrażenie zatkanego ucha może mieć związek ze stanem zapalnym, a nie z wodą, która dostała się do ucha i spowodowała rozwój infekcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *