Wakacyjna dawka cukru – postaw na owoce!

Wakacyjna dawka cukru - postaw na owoce!

Lato to czas słońca, odpoczynku, wesołej zabawy na podwórku. To taki okres w roku, gdy większość codziennych obowiązków schodzi na dalszy plan. Planujemy wyjazdy, odpoczywamy od szkoły, a często też i pracy. Ważne, by w tym czasie zadbać o kondycję naszego organizmu. Priorytetem jest zdrowe odżywianie oraz ruch. Każdy kojarzy wakacje z darami ziemi – kolorowymi warzywami oraz przepysznymi owocami. Natura zapewnia pełną paletę barw i smaków.

Jakie owoce jeść w wakacje?

Sezon dumnie otwierają truskawki. Te małe, czerwone przysmaki można dostrzec na straganach przy niemal każdej ulicy. Początkowo sprowadzane od naszych południowych sąsiadów, w późniejszym czasie zastąpione przez te dostarczane od rodzimych uprawców. Wyśmienicie smakują zarówno w wersji saute, jak i jako składnik koktajli czy deserów. Słońce sprzyja też dojrzewaniu czereśni – żródła wielu witamin i mikroelementów, które pozytywnie wpływają na pracę układu krwionośnego oraz zdrowie stawów. te ostatnie przydatne są podczas gier zespołowych, które są świetną aktywnością podczas wakacji. Podczas rozgrywek siatkówki plażowej przyda się dobry wzrok – na to zaradzą borówki. Te pyszne owoce mają swój szczyt sezonu w sierpniu. Będą idealną przekąską, a także idealnym dodatkiem do domowych wypieków. Królem wakacji jest jednak arbuz – ten owoc zawiera aż 92 % wody, przez co idealnie nawadnia nasz organizm w upalny dzień. W sklepach napotkamy również maliny, uwielbiane przez dzieci. Przy okazji jest to bomba witaminowa, przez co wspieramy odporność naszych podopiecznych.

Sezon na pyszności prosto z krzaka

A jeśli wychowaliśmy się na wsi, znamy niepowtarzalny smak owoców takich jak agrest, porzeczka czarna i czerwona, jeżyny. Rośliny te najczęściej są dziko rosnące, niepopularne w dużych miastach. A szkoda, bo ich sezon również przypada na wakacje i są świetnym urozmaiceniem codziennej diety. Letnie owoce to również świetny dodatek do napojów – możemy nimi wzbogacić smak wody, przez co ta będzie chętniej pita przez nasze dzieci. Podsumowując – w wakacje najlepiej postawić na owoce sezonowe. Lato trwa tak krótko trwa, warto więc wykorzystać dobrodziejstwa natury.