Sanitarne utylizowanie odpadów ludzkich jest zadaniem najpilniejszym, czemu sprzyja wzrost liczby ludności świata i ilości spożywanych produktów. O ile na terenach miejskich problem ten rozwiązuje się poprzez budowę oczyszczalni ścieków, o tyle w domach prywatnych nieuniknione jest budowanie własnych systemów oczyszczania ścieków, gdzie ogromną rolę w oczyszczaniu odpadów odgrywają bakterie i preparaty do ścieków, szamba i zbiorniki bezodpływowe.
Jakie są preparaty dla zbiorników i szamb?
W środowisku naturalnym masa biologiczna odpadów jest rozkładana przez naturalne mikroorganizmy i pracę bakterii, ale jest to proces bardzo długotrwały. Preparaty do szamb ściekowe przyspieszają ten proces poprzez aktywniejsze przetwarzanie masy kałowej.
W przeszłości aktywnie stosowano zamiast tego wybielacz. Przeszkadza on jednak tylko w wydzielaniu nieprzyjemnego i szkodliwego zapachu, niszcząc przy tym pożyteczne mikroorganizmy, które przetwarzały zawartość dołów i szamb.
Preparaty bioaktywne to koncentraty bakterii do latryn i toalet w formie pasywnej, które aktywuje się poprzez dodanie wody lub wymieszanie składników. Masa biologiczna zawiera również enzymy, które aktywnie rozkładają wtrącenia kałowe.
Preparaty zaczynają działać w krótkim czasie po zastosowaniu. Aktywowane podczas własnego cyklu życiowego, rozkładają fekalia na prostsze składniki, które są praktycznie nieszkodliwe dla człowieka. Kompozycje bakteryjne do toalet i szamb nie zawierają żadnych substancji szkodliwych dla człowieka.
Rodzaje bakterii do szamb
Stosowanie środków czyszczących na ich bazie jest doskonałym, alternatywnym sposobem dekontaminacji prywatnych instalacji do oczyszczania ścieków metodami chemicznymi i fizycznymi. Żywe bakterie do szamb są dostępne na rynku i są stosowane w formie proszku lub jako roztwory.
Aktywuje się je poprzez dodanie wody lub wstrząsanie przez kilka godzin. Rozkłada on złożone związki organiczne na prostsze, a także oczyszcza ścianki rur kanalizacyjnych z osadów tłuszczowych, co zapobiega tworzeniu się zatorów.
Należy pamiętać, że większość produktów jest skuteczna w temperaturze dodatniej dla ich siedliska i powinna wynosić od +3 do +30 stopni. Jednak w niższych temperaturach nie giną, lecz przechodzą w stan przetrwalnikowy i bezpiecznie przeżywają niekorzystne warunki.
Cała rodzina czynników bioaktywnych dzieli się na dwie główne grupy: beztlenowe i tlenowe. Podziału dokonuje się według dwóch głównych cech – preparaty pierwszego z nich działają bez obecności tlenu, drugiego – z jego wykorzystaniem, gdzie działa on jako aktywator procesu rozkładu biomasy.
Preparaty beztlenowe
Preparaty do szamba z takimi bakteriami przyspieszają proces rozkładu, w wyniku czego powstaje stały osad, a jego składniki opadają na dno zbiornika, gdzie następuje ostateczny rozkład. Odpady we frakcji płynnej rozkładają się w ten sam sposób i opadają na dno.
W wyniku tych procesów na dnie zbiornika tworzy się gęsty osad, który musi być okresowo usuwany przez pompowanie za pomocą specjalnych urządzeń do usuwania osadów.
Preparaty klasy tlenowej
Bakterie tlenowe do szamba działają z tlenem. Ta specyfika prowadzi do konieczności wymuszonego wtrysku rozpylonego powietrza bezpośrednio do szamba za pomocą małej sprężarki.
Stosuje się je również w polach filtracyjnych lub w drugim zbiorniku lokalnego systemu oczyszczania, w którym odbywa się aktywne napowietrzanie.
Jestem Ewa, mam 32 lata i jestem copywriterką na stronie Polonijni. Moje zainteresowania koncentrują się wokół szeroko pojętego zdrowego stylu życia. Uwielbiam biegać, trenować jogę i eksperymentować w kuchni, tworząc zdrowe i smaczne potrawy. Moje pasje skupiają się również na literaturze i pisaniu. Zawsze staram się przekazywać czytelnikom inspirujące treści i wskazówki dotyczące zdrowia i dobrego samopoczucia. Jestem podekscytowana, że mogę dzielić się moją wiedzą i pasją z innymi na naszej stronie.