Dlaczego kolorowanki dla dorosłych są takie popularne?

Dlaczego kolorowanki dla dorosłych są takie popularne?

Każdy człowiek odczuwa potrzebę rozwoju. Z tego powodu uczymy się obcych języków, czytamy książki podróżnicze, uczestniczymy w różnego rodzaju kursach i szkoleniach. Wiele osób rozwija także swoje umiejętności manualne. Działają na wielu polach artystycznych jak rzeźba, malarstwo, garncarstwo itp. Jednak nie każdy człowiek ma wielkie zdolności plastyczne. Dlatego pojawiły się dziedziny, w których mogą swoich sił spróbować osoby początkujące czy takie, które w ogóle nie mają zmysłu artystycznego. Makrama czy kolorowanki dla dorosłych to tylko niektóre z nich.

Obrazy do kolorowania dla osób dorosłych

Dorośli tak samo jak dzieci potrzebują beztrosko spędzać czas. Często się do tego nie przyznają, że tęsknią za dzieciństwem, a chętnie grają w gry komputerowe, dziecięce gry czy chętnie bawią się z dziećmi w piaskownicy. Do takich zajęć należy także kolorowanie obrazków.

Jak się okazuje, kolorowanki nie są wyłącznie dla dzieci. To, że nakładanie kolorów na gotowe obrazy kojarzy się z dzieciństwem, tylko podnosi atrakcyjność tego zajęcia.

Autorzy kolorowanek starają się, żeby takie obrazy były dopasowane do wieku odbiorcy. Często tego typu rysunki połączone są z opisami kolorowanych krajobrazów, historiami przedstawianych obiektów czy biografiami osób przygotowanych do pokolorowania. Bywa również tak, że opatrzone są komentarzem doświadczonych rysowników, którzy podpowiadają jak dopracować szczegóły, a nawet dodać odpowiednie światła i cienie.
Kolorowanie obrazków relaksuje, rozwija wyobraźnie, kreatywność. Może również rozwijać umiejętności plastyczne.

Co to jest mandala i do kogo jest kierowana?

Mandala to motyw artystyczny na planie koła. Samo słowo mandala oznacza „święty krąg”. Znaki takie pojawiają się głównie w kulturze buddyjskiej, gdzie używane są do medytacji. Symbole rysunku na planie koła spotykanie są jednak niemal w każdej kulturze.

Psychiatra Karol Gustaw Jung dostrzegł fakt, że mandala może mieć terapeutyczne działania.

Na tym twierdzeniu opiera się filozofia mandali, która współcześnie została stworzona jako kolorowanka dla dorosłych.
Mandala nie jest ograniczona żadnymi ramami kolorystycznymi, a właśnie na kolorach opiera się terapeutyczne działanie kolorowania. Mają one ogromny wpływ na nasze samopoczucie, potrafią także wywołać w naszym organizmie pozytywne reakcje chemiczne. Istnieją teorie, które mówią, że każdy kolor wpływa na inne elementy metabolizmu. Na przykład kolor niebieski relaksuje i obniża ciśnienie krwi. Osoba, która koloruje mandale, sama decyduje jakiego koloru użyje, nawet jeżeli jej rysunek staje się przez to całkowicie abstrakcyjny.
Kolorowanki dla dorosłych w formie mandali zostały stworzone, by przynosić kolorującemu relaks. Powodują, że zajmujący się rysowaniem dorośli, odczuwają radość i spokój. Mandala pomaga w koncentracji i budowaniu uwagi. Przede wszystkim jednak buduje i pobudza kreatywność. Nie ocenione jest też poczucie komfortu i ładu, jaki odczuwa rysujący.

Kolorowanie obrazków przez dorosłych to nie tylko powrót do dzieciństwa, ale także budowanie spokoju i równowagi. Jest to też wspaniała forma spędzania wolnego czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *