Restrukturyzacja a upadłość firmy – jak je przeprowadzić od strony prawnej?

Wiele firm w Polsce jest zadłużonych, co może grozić upadłością i utratą płynności finansowej. Ratunkiem dla ogłaszania upadłości przedsiębiorstwa może być restrukturyzacja, czyli celowy proces, którego głównym zadaniem jest utrzymanie płynności finansowej firmy.

Czym jest upadłość i restrukturyzacja?

Upadłość i restrukturyzacja to konsekwencje problemów finansowo- ekonomicznych w przedsiębiorstwie. Okresowa niewypłacalność może pojawić się w każdej firmie, jednak rosnące długi i problemy wiążą się z poważnym, długotrwałym procesem utraty płynności finansowej przedsiębiorstwa. Warto zaznaczyć, że jednym z powodów niewypłacalności wielu polskich firm, są problemy z uzyskaniem zapłaty od klientów lub kontrahentów. Upadłość firmy dotyczy zarówno małych firm, jak i międzynarodowych korporacji, a podstawę prawną stanowi tutaj Ustawa Prawo Upadłościowe i Naprawcze (z dnia 28.02.2003 roku). Każdy przedsiębiorca, który chce ogłosić upadłość swojej firmy, powinien złożyć wniosek w wydziale gospodarczym sądu rejonowego. W takiej sytuacji wierzyciele mogą dochodzić swoich praw i roszczeń, jednak zdarza się, że sąd odrzuca ich wnioski, ponieważ majątek firmy jest zbyt mały. Upadłość jest to długi i skomplikowany proces, który wymaga procesów sądowych oraz ciągłej pomocy prawnika. Bardzo dobrą alternatywą dla upadłości jest restrukturyzacja. W 2016 roku zmieniły się przepisy prawne i weszła w życie nowa ustawa Prawo Restrukturyzacyjne. Głównym celem restrukturyzacji jest uniknięcie ogłoszenia upadłości firmy, a także wejście w dialog i porozumienie z wierzycielami.

Przeprowadzanie restrukturyzacji od strony prawnej

Przede wszystkim należy stwierdzić, że z restrukturyzacji może skorzystać nie tylko niewypłacalny dłużnik, ale także przedsiębiorca, którego sytuacja finansowa jest na tyle niestabilna, że w niedługim czasie może pojawić się u niego utrata płynności finansowej. Ustawa Prawo Restrukturyzacyjne wprowadziła cztery procedury, które mogą być stosowane przez przedsiębiorców, tj.:

  • postępowanie o zatwierdzenie układu, które toczy się poza sądem, a dłużnik ma za zadanie przygotować propozycje dla wierzycieli,
  • przyspieszone postępowanie układowe, które toczy się przed sądem,
  • postępowanie układowe, zbliżone do wyżej opisanego, jednak terminy są tutaj dłuższe, ze względu na procedury sądowe,
  • postępowanie sanacyjne, które jest przeznaczone dla tych dłużników, którzy znajdują się w bardzo trudnej sytuacji, dlatego sąd powołuje zarządcę, który przygotowuje cały plan restrukturyzacyjny.

Restrukturyzacja jest bardzo korzystna dla przedsiębiorców, ponieważ pozwala na negocjowanie warunków, a także wiąże się z możliwością odzyskania finansowej niezależności. Warto zaznaczyć, że przy tworzeniu strategii działania najlepiej jest skorzystać z pomocy specjalistów, tj. prawników, doradców restrukturyzacyjnych i radców prawnych.

Comments are closed.