Oleander – jak wygląda? Uprawa i pielęgnacja

Oleander jest rośliną doniczkową posiadającą ozdobne kwiaty i liście. Występuje w różnych wariantach kolorystycznych i charakteryzuje się dość intensywnym zapachem. Oleander preferuje słoneczne stanowiska, a w okresie wzrostu konieczne jest regularne nawożenie.

Oleander pospolity – wygląd

Oleander pospolity pochodzi z południa Europy, a dokładnie z rejonów basenu Morza Śródziemnego. W warunkach naturalnych ma postać drzew bądź niewielkiego drzewa. Ostateczna wysokość rośliny jest zależna od stopnia przycinania. Oleander zwykle osiąga wielkość 50-150 cm wysokości. Zdarza się jednak, że wyrasta na wysokie drzewo sięgające 3-4 m. W Polsce roślina ta uprawiana jest w doniczkach, głównie na balkonach i tarasach. O walorach dekoracyjnych oleandra decydują przede wszystkim kwiaty. Są one pojedyncze lub pełne i mogą występować w różnych kolorach, np. białym, fioletowym, różowym, czerwonym, żółtym. Kwiaty oleandra posiadają intensywny zapach i pojawiają się corocznie. Okres kwitnięcia rośliny przypada na maj-wrzesień, a jej kwiaty utrzymują się nawet kilka tygodni. Liście oleandra mają mocną zieloną barwę, są skórzaste, grube i połyskujące. Układają się naprzemianlegle albo też po trzy w okółku. Blaszka liściowa ma zwykle 16 cm długości i 3 cm szerokości. 

Oleander – jakie ma wymagania? 

Oleander nie posiada wysokich wymagań uprawowych. Roślina preferuje stanowiska słoneczne. Można ją uprawiać, wykorzystując uniwersalną ziemię kwiatową. W okresie lata oleander wymaga obfitego podlewania. Nie można dopuścić, aby roślina miała suchą ziemię. Podlewając oleandra, ważne jest unikanie zraszania kwiatów i liści. W czasie intensywnego wzrostu i kwitnienia oleandra należy systematycznie nawozić, najlepiej raz na tydzień. Zaleca się stosować wieloskładnikowy nawóz płynny przeznaczony do roślin kwitnących. Corocznym, wskazanym zabiegiem pielęgnacyjnym jest także przycinanie. Najlepiej jest je przeprowadzić na początku wiosny, czyli pod koniec okresu zimowania. Młode osobniki przesadza się raz w roku, natomiast starsze rośliny zależnie od potrzeby. Pod koniec lata oleandrowi należy zapewnić odpowiednie warunki do zimowania. W tym celu roślinę przenosi się do jasnego i przewiewnego pomieszczenia. Najlepszą temperaturą dla zimowania oleandra jest 5°C. W okresie zimowania roślinę podlewa się sporadycznie, małymi ilościami wody. Oleander należy do roślin trujących, dlatego po wszelkich zabiegach pielęgnacyjnych zaleca się starannie umyć ręce. Konieczne jest także zachowanie szczególnej ostrożności w sytuacji, gdy w domu są małe dzieci.

Comments are closed.