Millenialsi w pracy

Millenialsi to powszechnie stosowane określenie pokolenia, które dorastało na granicy tysiącleci, a więc ludzi urodzonych w latach 80. i 90. XX wieku. Obecnie osoby te są już mocno obecne na rynku pracy. Okazuje się, że ich podejście każe pracodawcom zrewidować wiele dotychczasowych praktyk. Często millenialsom wypomina się lenistwo, gdyż w odróżnieniu do poprzednich pokoleń, nie są oni wcale chętni do zostawania po godzinach czy wykonywania dodatkowych prac na zlecenie szefa.

Czy jednak faktycznie jest to powodowane lenistwem?

Millenialsi obserwując jak ich rodzice i dziadkowie całe życie poświęcali pracy, traktując ją jako wyższe dobro i błogosławieństwo, a jednak nie osiągając dzięki niej upragnionego szczęścia, doszli do wniosku, że to nie jest sposób na przejście przez życie, który sami chcieliby praktykować. To, co dzisiaj jest ważne dla młodych ludzi, to przede wszystkim tak zwany work-life balance, czyli możliwość pogodzenia życia zawodowego z życiem prywatnym. Młodzi ludzie nie godzą się na bycie niewolnikami korporacji i zagarnianie ich całego czasu wolnego na rzecz bezdusznej kapitalistycznej machiny. Zamiast tego nauczyli się, że sami stanowią istotną wartość dla pracodawcy, jeśli tylko są w stanie zaoferować mu odpowiednie kompetencje.

Wcześniej wystarczającym „biczem” była zawsze groźba zwolnienia czy konsekwencje finansowe.

Jednak obecnie żyjemy w czasach, gdzie o kompetentnego pracownika wcale nie jest łatwo i pracodawcy wiedzą, że warto go jak najdłużej utrzymać przy sobie. Co więcej, coraz częściej pieniądze nie są wcale główną motywacją do pracy dla młodych ludzi. Wielu uważa, że warto zrezygnować z większych pieniędzy, aby móc realizować w pracy swoje pasje lub też aby poza pracą mieć czas dla siebie.

Millenialsi w pracy mogą więc wydawać się nieco kłopotliwi, ale wszystko jest kwestią zmiany perspektywy. Należy pamiętać, że dla pracodawcy również są to nowe możliwości, na przykład to, że pracowników można kusić pozafinansowymi wabikami – liczą się również atmosfera pracy, uregulowane godziny, elastyczność pracodawcy, dostępność nietypowych atrakcji w miejscu pracy.

Millenialsi to często osoby bardzo kreatywne, które potrafią myśleć nieszablonowo i będą bardziej otwarte na stosowanie nietypowych, innowacyjnych rozwiązań. Należy również pamiętać o ich zamiłowaniu do technologii, które możemy z powodzeniem wykorzystać do zwiększenia efektywności pracy. Wystarczy udostępnić nowoczesne narzędzia wspierające cyfrową współpracę (współdzielenie plików, komunikatory z rozbudowaną funkcjonalnością), zamiast upierać się przy stosowaniu starych i sprawdzonych rozwiązań, ponieważ może okazać się, że zostały one sprawdzone w warunkach, które nie mają dłużej racji bytu.
Warto również zdecydować się na poluzowanie nieco zasad, to znaczy odejście od sztywnych dress code’ów, umożliwienie pracy zdalnej, wprowadzenie nieco zabawy do miejsca pracy.

Millenialsi nie gryzą, dobrze jest ich lepiej poznać, a mogą okazać się niezwykle cennymi pracownikami.

Comments are closed.