Łódź miała być stolicą Polski

Po zakończeniu drugiej wojny światowej Warszawa była zniszczona w 80 procentach. Można powiedzieć, że miasto właściwie nie istniało. Jako jedną z możliwych nowych lokalizacji stolicy Polski wymieniano Łódź. Co za tym przemawiało?

Łódź miała wiele zalet

Jednym z głównych atutów Łodzi było położenie. Po zmianie granic znajdowała się dokładnie w centrum Polski. Poza tym, w czasie wojny nie została zniszczona. Łatwo też było do niej dojechać z różnych miejsc w kraju, gdyż połączenia komunikacyjne także nie uległy destrukcji.

Za wyborem Łodzi na stolicę Polski przemawiały też względy polityczne – przed wojną była miastem robotniczym. Łatwo więc byłoby tu znaleźć poparcie dla nowych, komunistycznych idei.

Co więcej, po wojnie w Łodzi było wiele opuszczonych mieszkań. Z miasta zniknęli Żydzi, wymordowani przez Niemców. Ci drudzy na przełomie 1944 i 1945 roku także czym prędzej opuszczali miasto. Duże mieszkania w pięknych kamienicach w sercu Łodzi były łakomym kąskiem dla partyjnych notabli.

Warszawa powstaje z gruzów

Choć wydawało się, że Warszawy nie da się już odbudować, nowe władzę były świadome faktu, że przeniesienie stolicy w inne miejsce miałoby niekorzystną wymowę polityczną. Decyzja o odbudowie miasta Warszawy i przywrócenie jego stołeczności została podjęta wcześnie –  już 3 stycznia 1945 roku. Wydał ją komunistyczny Rząd Lubelski.

Nieformalnie, ale jednak

Mimo iż historycy, tacy jak dr hab. Janusz Wróbel ,twierdzą, że Łódź nie miała nigdy tak naprawdę szans zostać stolicą, nie da się zaprzeczyć, że przez pierwsze trzy lata po wojnie w pewnym sensie nią była. To właśnie tutaj skupiało się kulturalne życie kraju.

Działały tu teatry zrzeszające znakomitych polskich aktorów oraz reżyserów. Osiadła tu też Wytwórnia Filmowa Wojska Polskiego „Czołówka”, która jako pierwsza wytwarzała filmy w powojennej Polsce. Działalność jej aktywistów doprowadziła do powstania Wytwórni Filmów Fabularnych.

Główne polskie wydawnictwa tamtego czasu także mieściły się w Łodzi. Między innymi był to „Czytelnik”, „Książka”oraz „Wiedza” (te dwa ostatnie połączyły się w „Książkę i Wiedzę”).

W kamienicy przy ulicy Bandurskiego, gdzie mieścił się Związek Literatów Polskich, zamieszkiwali czołowi twórcy polskiej literatury. Zofia Nałkowska, Władysław Broniewski, Adolf Rudnicki – to nazwiska tylko paru z nich.

Została stolicą włókiennictwa

W miarę jak Warszawa była odbudowywana, najważniejsze wydawnictwa, gazety i teatry przenosiły się właśnie tam. Łódź natomiast do przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku pozostała kolebką przemysłu włókienniczego.

Rynek pracy w Łodzi to rynek pracownika – kogo szukają łódzcy pracodawcy?

Comments are closed.