Jakie są zalety posiadania w domu szkła samoczyszczącego?

Szkło w oknach chroni przed hałasem i zimnem, jednak może ułatwić sprzątanie. Wystarczy nabyć szkło o specjalnych walorach samoczyszczących.   

 

Lead: Technologia samoczyszczących się okien z roku na rok rozwija się coraz dynamiczniej. Obecnie wiele modeli takich szyb wykorzystuje promieniowanie UV do przeprowadzenia oczyszczenia swojej powłoki. Takie szkło ma też inne walory.

Co to jest samoczyszczące się szkło?

Szkło samoczyszczące to specjalny typ szkła, który posiada powłokę samoczyszczącą, czyli usuwająca z niego wszelakie zabrudzenia.  Powłoka działa w sposób dwuetapowy, po pierwsze wykorzystuje fotokatalizę, która jest procesem rozkładania zanieczyszczeń organicznych                     w kontakcie z promieniami UV, co skutkuje łatwością w usunięciu brudu z powierzchni. Drugi etap to zastosowanie w powłoce cząsteczek hydrofilnych. Pod wpływem opadów atmosferycznych zanieczyszczenie zmywa się samoistnie z powierzchni szyby. Woda w czasie deszczu spływa po szkle, odsłaniając je czyste. Deszcze czyszczą szybę tak, że nie powstają żadne zacieki, ani nie ma potrzeby wycierania szyby. Obecnie na rynku szyby samoczyszczące oferuje kilka firm, między innymi Saint-Gobain. To produkty wyjątkowo skuteczne, które zapewniają czyste szkło w każdym czasie.

Gdzie zastosować tego typu szkło?

Szkło, które jest samoczyszczące w sposób wizualny, nie różni się od zwyczajnej szyby, która jest montowana w ramie drewnianej lub plastikowej. Przezierność szkła nie jest niczym ograniczona. Dobrym miejscem do montażu takiego szkła będą okna ścienne, drzwi balkonowe, ściany oranżerii, ale i inne miejsca, gdzie potrzeba czystych powierzchni szyb, a właściciel ceni sobie oszczędność czasu i energii. Warto zdecydować się na szybę samoczyszcząca, również tam, gdzie jest utrudniony dostęp do mycia okien.

Jakie są korzyści z zastosowania szkła samoczyszczącego?

Istnieje kilka zalet jakie posiadają szyby samoczyszczące. Pierwszą z nich jest łatwiejsze konserwowanie powierzchni szyby, bowiem brud nie przywiera tak bardzo do powierzchni szkła. Podczas deszczu przez tego typu szybę jest lepsza widoczność. Jednak należy pamiętać, że mimo nazwy od czasu do czasu należy ręcznie umyć okno, aby zmyć trudniejsze zabrudzenia. Inną zaletą samoczyszczących szyb jest zaoszczędzenie dużej ilości czasu i pieniędzy, ze względu na właściwości, jaki posiada szyba – nie trzeba jej często myć. W związku z tym decydując się na ten typ szyb okiennych, właściciele chronią środowisko, dzięki zredukowaniu stosowania sztucznych środków do czyszczenia okien.

 

Należy jeszcze raz podkreślić, że zdecydowanie się na okna z powłoką samoczyszczącą nie spowoduje, że będziemy wolni od ich mycia. Co jakiś czas warto je normalnie umyć, jednak powłoka rzeczywiście zmniejsza liczbę myć okien w ciągu roku.

Comments are closed.