Jak samodzielnie zbudować altanę ogrodową z drewna?

Altana ogrodowa to świetne miejsce na relaks i odpoczynek w rodzinnym gronie. Tego typu konstrukcję możesz wykonać samodzielnie, nawet jeśli nie jesteś typem majsterkowicza. Czytaj dalej i sprawdź, o czym warto pamiętać w czasie budowy altany ogrodowej.

Altana ogrodowa nie należy do najtrudniejszych konstrukcji, dlatego zrobienie jej nie wymaga wysokich umiejętności technicznych. Jednak podczas etapu planowania i budowy altany powinieneś pamiętać o kilku zasadach.

Co warto wiedzieć o altanie ogrodowej?

Zanim zaczniesz budować altanę ogrodową, powinieneś wiedzieć, co mówią przepisy o tego rodzaju konstrukcjach. Zgodnie z obowiązującym prawem budowa altany nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, podobnie jak budowa wiat czy budynków gospodarczych, których powierzchnia całościowej zabudowy nie przekracza 25 metrów kwadratowych.

 

Brak konieczności pozwolenia na budowę nie zwalnia, niestety, z obowiązku zgłoszenia zamiaru takiej budowy. Informacje o zamiarze stworzenia altany ogrodowej powinno złożyć się w starostwie powiatowym lub urzędzie gminy, w zależności od miejsca, w którym ma stanąć.

 

W polskim prawie budowlanym znajdziesz również sporo informacji o wytycznych, które dotyczą altan ogrodowych oraz wszystkich podobnych konstrukcji. Jednym z najważniejszych zapisów jest to, że odległość od granicy działki nie może być mniejsza niż 3 metry. O czym warto jeszcze pamiętać? Nie możesz zacząć budowania altany szybciej niż po 30 dniach od momentu złożenia zawiadomienia w urzędzie. Starosta lub prezydent miasta ma ustawowy miesiąc na wniesienie ewentualnego sprzeciwu.

Czas na budowę

Altana ogrodowa musi mieć silne podłoże, by oprzeć się nie tylko naporowi wiatru, ale także wszystkim urządzeniom oraz masie osób, które będą w niej wypoczywać. Jeśli chcesz, by

altana była stworzona na solidnych podstawach, zadbaj o położenie fundamentów betonowych, do których trzeba będzie zamocować stalowe kotwy. Jeśli czujesz, że wylanie nawet najprostszych fundamentów, będzie dla Ciebie zbyt angażującą kwestią, postaraj się wylać tylko fundamenty punktowe. Jak to zrobić? Wyznacz miejsca, na których będziesz chciał oprzeć słupy nośne i wykop doły o głębokości do 80 cm. Szerokość ma przekraczać co najmniej trzykrotność grubości słupa.

 

Po położeniu fundamentów i zamocowaniu słupów za pomocą kotew pomyśl o dachu. Pamiętaj, że większość altan ma drobną konstrukcję, co wpływa na brak możliwości położenia masywnego dachu. Jak to zrobić? Wykonaj standardowe i proste deskowanie dachu i do wykonanej bazy przybij gwoździami gonty. Pamiętaj o zaimpregnowaniu wszystkich drewnianych elementów. Najlepiej zrobić to za pomocą preparatów głęboko impregnujących, które penetrują drewno. Warto w tym celu zakupić impregnaty z olejem lnianym w składzie lub żywicami.

Comments are closed.