Fakty ubiegania sie o pracę i staż z Urzędu Pracy.

Zdania na temat Urzędu Pracy są bardzo podzielone. Po zmianie przepisów w myśl których należy się zdecydować już na pierwszą zaproponowaną przez urząd pracę, rozpętała się prawdziwa burza wśród osób ubiegających się o zatrudnienie właśnie przy pomocy państwa. Trudno się zresztą dziwić, ponieważ przy wyborze nowego miejsca zatrudnienia kierujemy się wieloma względami. Zawsze też staramy się oszacować, czy uda nam się sprostać nowym wymaganiom.

Czy jednak w Urzędzie Pracy da się znaleźć ciekawe oferty?

Dużym plusem okazuję się gwarancja ubezpieczenia zdrowotnego, którego jako osoba niezarejestrowana – nie mamy. Urząd proponuje wiele kursów, które mogą podwyższać nasze kwalifikacje. Warto wiedzieć, że przed podjęciem jakiejkolwiek pracy czy stażu zostaje ustalana tzw. „Ścieżka Kariery” podczas której doradca klienta stara się jak najlepiej dobrać ją do indywidualnych potrzeb petenta. Niestety należy mieć na uwadze fakt, że urzędnicy nie znają naszego przyszłego pracodawcy, który zgłasza zapotrzebowanie na pracownika. Wiele firm specjalnie ubiega się o dodatkowe ręce do pracy na staż z obietnicą zatrudnienia po nim na np. 3 miesięczną umowę o pracę, do czego w istocie nie dochodzi, ponieważ takowy staż jest wcześniej z różnych przyczyn przerywany przez pracodawcę.

W Urzędzie można znaleźć wiele różnorodnych możliwości w jednym miejscu przez co nie trzeba spędzać kilku tygodni na wyszukiwaniu ofert na różnych portalach internetowych co także jest plusem.

Jest to bardzo dobre rozwiązanie również dla osób z bardzo niskim wykształceniem, które długo szukając samodzielnie spotkały się z niezliczoną ilością odmów. Zdecydowanym minusem ubiegania się o prace z ramienia Urzędu Pracy są zarobki (zwłaszcza na stażach), które minimalnie wybiegają poza pułap 1000 zł miesięcznie na co osoby w wieku 25-50 lat nie mogą sobie przeważnie pozwolić. Oferty pracy wahają się od minimalnej krajowej do nawet 5000 zł, lecz uwaga! Za wyższymi zarobkami idzie wyższe wykształcenie i duże doświadczenie pracy na podobnych stanowiskach. Czy Urzędy Pracy to dobry kierunek? Jak się okazuje i tak i nie. Jest spora możliwość, że trafimy na świetnego pracodawcę u którego zatrzymamy się na dłużej, lecz istnieje także ryzyko, że będziemy starali się uciekać wszystkimi możliwymi drogami, by długo w tej pracy nie zagościć.

Comments are closed.