Dofinansowanie dla młodych firm, czyli skąd wziąć środki na biznes?

Początkowy etap prowadzenia biznesu wiąże się z szeregiem wyzwań. Jednym z tych najistotniejszych jest konieczność zebrania odpowiednich zasobów finansowych. Poniżej podpowiadamy, skąd wziąć środki na założenie lub rozwój start-upu.

W przypadku niektórych biznesów potrzebny jest tylko laptop, biurko i dostęp do internetu. Prowadzając jeden z nich, w miarę możliwości warto pozyskać środki z najbliższego otoczenia. Własne oszczędności czy pożyczka od przyjaciół lub rodziny to najprostszy, najszybszy i najbezpieczniejszy sposób na zdobycie finansowania. A co w sytuacji, gdy potrzebna jest większa ilość gotówki? Oto kilka wybranych, popularnych rozwiązań.

Dotacja z Urzędu Pracy

Dobrym sposobem na pozyskanie pieniędzy na start działalności jest bezzwrotna dotacja z urzędu pracy. Otrzymane tą drogą środki można przeznaczyć na pomoc prawną, doradztwo biznesowe, zakup wyposażenia dla biura lub sprzętu elektronicznego, jak również inne wydatki związane z prowadzeniem biznesu. Wysokość takiego dofinansowania sięga 6-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a z jego wykorzystania trzeba rozliczyć się z urzędem. Co ważne, szczegóły związane z ubieganiem się o taką pomoc różnią się w zależności od PUP, dlatego chcąc poznać szczegółową drogę do zdobycia środków, trzeba zgłosić się do swojego urzędu.

Konkursy dla młodych firm

Start-upy mogą brać również udział w konferencjach dla innowacyjnych biznesów, którym często towarzyszą różnego rodzaju konkursy – na przykład na najlepszy produkt czy prezentację. Zwycięzcy i wyróżnieni często mogą liczyć na nagrody od kilku do kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych. W internecie bez trudu można znaleźć listę wydarzeń i konferencji dla start-upów, a także kryteria, jakie trzeba spełnić, by móc w nich uczestniczyć.

Wsparcie dla innowacyjnych firm

Dofinansowanie dla młodych firm oferują również różnego rodzaju podmioty i instytucje, które najczęściej są w tym wspomagane przez środki państwowe lub unijne. Tego rodzaju wsparcie może przybierać postać pomocy bezzwrotnej lub – co częściej spotykane – zwrotnej. Instrumenty finansowania zwrotnego to przede wszystkim kredyty i pożyczki, które mogą być kierowane zarówno do początkujących, jak i bardziej rozwiniętych przedsiębiorstw. Finansowanie najłatwiej jest pozyskać innowacyjnym firmom, niemniej jednak trzeba podkreślić, że każdy program czy produkt finansowy posiada własny zestaw warunków koniecznych do spełnienia. Choć w tym wypadku mowa o środkach, które po pewnych czasie trzeba zwrócić, to jednak są niżej oprocentowane, niż udzielane na rynkowych zasadach kredyty bankowe.

Finansowanie Venture Capital

W przypadku interesujących pomysłów na biznes, w grę wchodzi niekiedy skorzystanie z finansowania przez fundusz Venture Capital. Tego typu podmioty inwestują w ryzykowne, ale dobrze rokujące start-upy, będące na początkowym etapie rozwoju. Co ważne, poza niezbędnym kapitałem najczęściej zapewniają dodatkowo jeszcze inne korzyści: dostęp do sieci kontaktów, wsparcie ekspertów i mentorów, czy pomoc w rozwijaniu produktu lub usługi.

Comments are closed.